Making bulk meals for the freezer

Even though we saved a little bit by buying frozen bagged food and cooking it at home, I found that most of the bagged food is quite easy to make and freeze at home, saving lots of money.

As an example, Italian shells in spaghetti sauce costs about $7.00 for a large "family-size" bag. I was able to buy all the ingredients for about $10.50, and make 5 frozen meals! For $2.10 (or so) per meal, this is about 70% cheaper and honestly, tastes much better as well.
Etiquettes: food
Posté le 09-12-2012 22:25 | 2 Commentaires | 0 fois favoris | Rapporté 0 fois comme inapproprié
 

Commentaires

#1     That's something I wasn't really sure it would work but I tried it some hours ago and I ended up making 7 meals at the price of 3!
Posté le 17-10-2013 01:26
#2     Szerintem is egy jo otlet
Posté le 08-06-2016 09:18

Connectez-vous pour rédiger des commentaires ou inscrivez-vous ici